Wybrane sposoby na stres.

Stres towarzyszy nam codziennie. Jest nieodłącznym elementem naszego zabieganego życia. Do tego stopnia, że z czasem przestajemy go zauważać. Jednak permanentny stres sieje spustoszenie w naszym organizmie. Przyczynia się do powstawania wielu chorób. Negatywnie wpływa na naszą samoocenę, efektywność i relacje z innymi. Skuteczna walka ze stresem powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. Nie wystarczy jedna mała zmiana.

Prawdziwe źródło stresu.

Zdarza się, że odczuwamy nieustające napięcie. Dostrzeżenie tego i przyznanie się przed sobą, że coś złego dzieje się z nami, jest pierwszym krokiem do sukcesu. Kiedy zauważamy, że nawet najmniejsza niedogodność wyprowadza nas z równowagi, powoduje napięcie w organizmie i gwałtownie podnosi poziom stresu, może to oznaczać, że prawdziwe źródło problemu, znajduje się gdzieś głębiej.

Wyobraźmy sobie, że rano wylała nam się kawa, to spowodowało, że poczuliśmy się bardzo zestresowani. Przyspieszyło tętno, serce zaczęło szybciej bić, odczuliśmy napięcie mięśni, drżenie rąk. Na tak zwany „chłopski rozum”, reakcja naszego organizmu była niewspółmierna do sytuacji. Jeśli takie, nieadekwatnie silne reakcje, pojawiają się częściej, warto poszukać prawdziwego źródła stresu. W tym celu należy zadać sobie pytanie: dlaczego ta sytuacja tak bardzo mnie zestresowała? Co się z nią wiąże?

W naszym przykładzie mogłoby to wyglądać tak:

wylała mi się kawa -> dlaczego tak mnie to zestresowało?-> ponieważ będę musiał ją powycierać.

Tu zadajemy sobie pytanie: czy to, że będę musiał powycierać kawę, normalnie, może doprowadzić do tak wysokiego poziomu stresu? Jeśli nie, drążymy dalej, do momentu, kiedy uznamy, że już nic nie przychodzi nam do głowy, a myśl, która pojawiła się jako ostatnia, może spokojnie powodować tak silny stres. W naszym przykładzie mogłoby to wyglądać następująco:

dlaczego to mnie tak zestresowało? -> ponieważ później wyjdę z domu -> dlaczego to mnie tak zestresowało? -> ponieważ przez to spóźnię się do pracy-> dlaczego to mnie tak zestresowało? -> ponieważ słyszałem, że szykuje się redukcja etatów i boję się, że szukają powodu, żeby kogoś zwolnić? -> dlaczego tak zestresowała mnie myśl o zwolnieniu? Co się z nią wiąże? – ponieważ nie będę miał wypłaty -> dlaczego to mnie, aż tak stresuje? -> ponieważ mam poważne problemy finansowe- zero oszczędności i długi. I tu dochodzimy to prawdziwego źródła stresu. Do sytuacji, która rzutuje na nasze codzienne funkcjonowanie. Do myśli, która siedzi z tyłu głowy i wywołuje w nas napięcie. Do przyczyny, która sprawia, że gwałtownie reagujemy przy najmniejszej niedogodności.

Dlaczego tak ważne jest znalezienie źródła stresu? Ponieważ to na tym problemie powinniśmy pracować. Jego rozwiązania szukać. Gdyż dopóki nie uporamy się z tak zwanymi „trupami w szafie”, nie będziemy mogli skutecznie zmniejszyć poziomu stresu w naszym życiu. Czasami poszukiwanie prawdziwego źródła stresu jest trudne, ponieważ niełatwo jest nam szczerze przyznać się do niewygodnych faktów, nawet przed samym sobą. Jednak warto to zrobić. Aby ułatwić Ci to zadanie, możesz pobrać Indywidualna karta pracy – Źródło stresu.

Kreatywność w sytuacjach stresowych.

Często jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe. Zdarza się, że w danym momencie nie wiemy jak się zachować. Stres przejmuje kontrolę. Po czasie wyrzucamy sobie, że mogliśmy postąpić inaczej. Jednak następnym razem, także zapominamy o naszych przemyśleniach i znów to stres rozdaje karty.

Aby w sytuacjach stresowych szybko znajdować możliwe rozwiązania, warto ćwiczyć ich poszukiwanie na co dzień. W tym celu, za każdym razem, gdy zestresujesz się tak mocno, że zachowasz się inaczej niżbyś chciał, kiedy emocje opadną usiądź i wymyśl 3 różne rozwiązania, które mogłeś zastosować. Zapisuj nawet te, mało prawdopodobne. Liczy się kreatywność. Kiedy ćwiczymy w ten sposób nasz mózg, tworzą się nowe połączenia neuronowe. Im częściej będziemy praktykować ten sposób pracy, tym łatwiej, w sytuacji stresowej, przyjdzie nam do głowy jakieś kreatywne rozwiązanie, które będziemy mogli zastosować. Jeśli chcesz poćwiczyć, zapraszam do pobrania karty pracy.Indywidualna karta pracy – Konstruktywne zachowania w sytuacjach stresowych.

Małe zmiany w walce z przewlekłym stresem.

Szeroko rozumiany, zdrowy styl życia, pozwala skutecznie zoptymalizować poziom stresu. Jest to działanie długofalowe, ponieważ wprowadzanie zmian, które stają się nawykami i przychodzą nam naturalnie, wymaga czasu. Zdrowy styl życia obejmuje:

  • właściwe odżywianie – regularne jedzenie, wybieranie produktów nieprzetworzonych, zbilansowana dieta, unikanie fast foodów i dużej ilości cukru, odpowiednie nawadnianie organizmu, to wszystko wpływa nie tylko na naszą sylwetkę i kondycję fizyczną, ale również na to, jak się czujemy, ile energii mamy do działania, z jakim nastawieniem podchodzimy do wyzwań. Właściwe odżywianie reguluje poziom stresu, sprawia, że czujemy się lepiej i bardziej optymistycznie patrzymy na świat,
  • aktywność fizyczna – umiarkowany, regularny ruch działa zbawiennie na nasz organizm. powoduje wzrost poziomu hormonu szczęścia, reguluje poziom kortyzolu, zmniejsza napięcie, rozluźnia. Często pod wpływem stresu nie chce nam się nic robić. Najchętniej kładziemy się pod kocem z kubkiem gorącej czekolady lub jakimś napojem wyskokowym. Warto zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej, która jest gwarancją lepszego samopoczucia,
  • zdrowy sen – nieregularny, zbyt krótki sen sprawia, że nasz organizm nie regeneruje się. Aby czuć się dobrze powinniśmy zadbać o regularność – kładźmy się spać i wstawajmy o określonej, stałej porze. Sen powinien trwać około 6-8 godzajin, w zależności od indywidualnych potrzeb. Przed spaniem unikajmy przeglądania informacji na telefonach, tabletach i laptopach. Wynieśmy telewizor z sypialni i przewietrzmy dobrze pomieszczenie. Takie nawyki obniżają poziom stresu, dodają energii w ciągu dnia i pomagają z optymizmem i zapałem podchodzić do wszystkich wyzwań, które nas czekają.

Zastanów się nad swoimi codziennymi nawykami związanymi z żywieniem, ruchem i snem. Pobierz kartę pracy: Indywidualna karta pracy – Moje sposoby na nadmierny stres.Wypisz wszystkie szkodliwe nawyki, które u siebie zauważasz oraz te zdrowe, wspierające redukcję stresu. Zastanów się co jeszcze, choćby bardzo małego, możesz wprowadzić do swojego codziennego planu dnia, aby poprawić jakość swojego życia. Na karcie pracy zapisz też 3 rzeczy, które najbardziej Cię relaksują i pozwalają się odstresować. Po ciężkim dniu, pełnym wyzwań, zastosuj jedną z nich, aby zredukować poziom stresu. Pamiętaj, że wszystkie duże zmiany można wprowadzić małymi kroczkami. Powodzenia!