Wdzięczność, a samopoczucie.

Szczęście, poczucie spełnienia, zadowolenie z życia. Każdy z nas lubi tak się czuć. Deklarujemy, że chcemy być szczęśliwi. Jednak paradoksalnie, najczęściej robimy wszystko, żeby było dokładnie odwrotnie. Narzekamy, zazdrościmy innym, skupiamy się na własnych brakach, słabościach, na tym, czego nie udało nam się osiągnąć, czego nie posiadamy, nie potrafimy. Analizujemy w nieskończoność swoje porażki i niespełnione ambicje. Jak więc mamy czuć się szczęśliwi, wdzięczni i spełnieni? Jak poprawić sobie samopoczucie i zmienić punkt widzenia? Zacznijmy od wdzięczności.

Warunkowe poczucie szczęścia

Bycie szczęśliwym często odkładamy na potem. Patrząc na innych myślimy: „gdybym tyle zarabiał, gdybym miał taki ładny dom, gdybym miał taką szczęśliwą rodzinę, gdybym miała taką figurę, gdybym miała takie powodzenie u mężczyzn, gdybym miał takie zdolności, gdybym… (możemy podawać nieskończenie wiele powodów), też byłbym szczęśliwym człowiekiem”. Dodatkowo, jako dowód braku możliwości osiągnięcia szczęścia w tym momencie, potrafimy wypunktować wszystkie nasze niepowodzenia, żale i niedogodności. Rozbudzamy w sobie poczucie niesprawiedliwości i niezadowolenia.

Stawiamy sobie warunki: „kiedy zacznę więcej zarabiać; kiedy znajdę życiowego partnera; kiedy kupię nowy samochód, wtedy zacznę być szczęśliwy”. Uzależniamy swoje szczęście od czynników zewnętrznych. Zakładamy, że teraz jeszcze musimy trochę popracować nad przyziemnymi sprawami, a potem, kiedy osiągniemy sukces we wszystkich dziedzinach życia, znajdziemy czas na radowanie się. Uważamy, że szczęście pojawia się dopiero wówczas, gdy wszystkie nasze plany i założenia zostaną zrealizowane. Nic bardziej mylnego. Kiedy nasz warunek zostanie spełniony, okazuje się, że jednak nie daje on szczęścia. Co więcej, często pojawia się wówczas szereg innych warunków, które, w naszym mniemaniu, uniemożliwiają nam osiągnięcie szczęścia. Wpadamy w błędne koło. Jeśli nie potrafimy poczuć radości i szczęścia tu i teraz, żaden z czynników zewnętrznych nam go nie zapewni. Jeśli natomiast zaczniemy cieszyć się z tego co mamy, dostrzegać drobne sukcesy i chwile przyjemności, staniemy się szczęśliwi tak po prostu, wówczas dużo łatwiej będzie nam realizować założone cele i osiągać sukces. Będziemy bowiem z większym optymizmem i kreatywnością patrzyć w przyszłość.

Czym jest i co daje nam wdzięczność?

Wdzięczność jest uczuciem, które pojawia się w odpowiedzi na dobre, pozytywne rzeczy spotykające nas w życiu. Co zyskujemy praktykując wdzięczność?

  • dostrzegamy nasze życie w zupełnie innym świetle. Zaczynamy wiedzieć więcej barw i kolorów. Zauważamy, jak dużo miłych i pozytywnych rzeczy umykało naszej uwadze, ponieważ kierowaliśmy ją w stronę tego, co nas gnębi i przytłacza. Świadomie przeżywamy ulotne momenty, dostrzegając je w pełnej krasie. Uczymy się być tu i teraz, ciesząc się chwilą i doceniając to, co mamy.
  • przestajesz wyolbrzymiać drobne problemy i niepowodzenia. Dzięki wdzięczności zaczynasz dostrzegać, co jest naprawdę ważne. Uświadamiasz sobie, że mając tak wiele zasobów, jesteś w stanie stawić czoła wszystkim wyzwaniom, jakie pojawiają się w życiu codziennym. Podchodząc do problemów z otwartą głową i optymizmem, szybciej znajdujesz rozwiązanie.
  • kiedy zdasz sobie sprawę, ile drobnych rzeczy zawdzięczasz osobom ze swojego otoczenia, będziesz miał szansę, aby podziękować im za to, co dla Ciebie robią. Często, w pośpiechu, nie zwracamy uwagi na starania innych, albo nawet ich nie dostrzegamy. Kiedy zaczniemy praktykować wdzięczność, również w stosunku do innych, poprawiamy nasze relacje. Ludzie uwielbiają być doceniani, wzrasta ich samozadowolenie. My natomiast poczujemy się lepiej, ponieważ zauważamy ilu życzliwych ludzi, na których możemy liczyć, znajduje się w naszym otoczeniu.
  • stajesz się szczęśliwym, radosnym człowiekiem. Jesteś aktywniejszy i bardziej otwarty na kontakty z innymi. Kiedy zaczynasz praktykować wdzięczność zdecydowanie wzrasta jakość Twojego życia.

Praktyka wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności jest bardzo prostym i przyjemnym ćwiczeniem. Najlepiej działa wykonywane regularnie. Znajdź dla siebie kilka minut dziennie. Wypisz wszystkie drobne rzeczy, za które możesz podziękować Indywidualna karta pracy – Czuję wdzięczność za… .Możesz czuć wdzięczność za pyszną kawę, zapach skoszonej trawy, spotkanie z przyjacielem, całusa od córeczki, piosenkę, przy której na Twojej twarzy zagościł uśmiech. Ważne, aby nie wypisywać rzeczy tak po prostu. Z każdą rzeczą pozostań przez chwilę. Poczuj ponownie wdzięczność. Zobaczysz, że z czasem odnajdywanie tych miłych, drobnych rzeczy, będzie przychodzić Ci z łatwością. Po pewnym czasie, kiedy spojrzysz na życie z innej perspektywy, może uda Ci się poczuć wdzięczność, za rzeczy negatywne, za to, czego Cię nauczyły, jakie zmiany, dzięki temu. pojawiły się w Twoim życiu.